14 Nisan 2011 Perşembe

Izdırap

Ahmet Hakan, ilginç bir şekilde bugün SMS üzerinde Hakkı Devrim'lik yapmaya soyunmuş:

Aday listeleri falan umurumda bile değil yani. İşte tam bu sırada... Telefonuma bir mesaj geldi.
Şamil’in, yani yeni dönemde “AK Parti Gaziantep Milletvekili” sıfatını kazacağına kesin gözüyle bakılan şahsın mesajı.
Mesaj şu:
“Yarın listeler açıklanıyor. Hadi son gün... Ne kadar kinin varsa kus. Belki işe yarar. Dördüncü partisi CHP’den aday olan Ayaydın’a desteğe devam. Hadi tosuncuk hadi. Sana daha fazla bir şey söylemeye gerek yok. Hasetlik ıstırabı sana yeter de artar bile... Şamil.” (Not: Şamil “ızdırap” yazmış.)


Ahmet Hakan'ın hassasiyeti üzerine TDK'nın sitesine girdiğimizde, "Sıkça Yapılan Yanlışlara Doğrular" bölümünde şöyle bir şeye rastladık.

ıstırap x   ızdırap 

  (ızdıra:bı) Acı, üzüntü, sıkıntı, keder: "İyi bir şoför her çeşit ızdıraba katlanmalıdır." -A. Gündüz.


Ayrıca TDK sözlüğüne ıstırap yazdığınızda, sizi ızdırap kelimesine gönderiyor. Aslında, halk arasında her iki şekilde de kullanılan bu yazılışlar için TDK'da da geçmişte kafa karışıklıkları yaşamıştı. Bazen "ıstırap" ı, bazen de şu an olduğu gibi "ızdırap" ı doğru kabul etti TDK. 

Gelin görün ki,  Ahmet Hakan, yazımı hakkında ihtilaflar olan, TDK tarafından ise "ızdırap" olarak tescillenen bir kelimenin, üstelik bir telefon mesajındaki yazılışını, özellikle not düşme ihtiyacını hissetmiş. Biz yapsak, "siz de hata bulmak için nelere takıyorsunuz" diye az laf işitmezdik hani... 

Not: Izdırap-ıstırap ikilemi hakkında doyurucu bilgi içermesi açısından blogumuzun kurucularından matarama  su ko'nun Ekşisözlük'teki şu  yazısına bakabilirsiniz.

* Katkısı için Çetin Taştan'a teşekkür ederiz. 


Refah Şilebini Kim Batırdı
Hıncal Uluç İletişim Bilgileri
MHP-CHP Koalisyonu
Zerre Ne Demek Katre Ne Demek
Rusya'nın Yönetim Şekli Nedir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...