20 Nisan 2011 Çarşamba

Sucker Punch Ne Demek

Hıncal Uluç, Sucker Punch filmine gitmiş ve filmin adından başlayarak bize izlenimlerini aktarmış:

SUCKER Punch'a, bizimkiler yerli isim takmaya gerek görmemişler.. Orijinal adı çevirirseniz "Horoz Şekeri Punch"ı falan gibi bir şey oluyor.. Tabii punchın içki anlamını alırsanız. Konyak veya romun içine, çay, şeker, tarçın falan karıştırarak yapılan kokteyl.. Ucuza mal olur.. Üniversitedeyken Ahmet'le (Kışlalı) parti verdik mi, hep punch ikram ederdik konuklarımıza.. Bir şişe kanyakla (Yerlisinin adı öyleydi) beş şişe içecek yapmanın tek yolu..

Filmin orjinal adını çevirmek için, Hıncal Uluç'un "punch'ın içki anlamını almak" tavsiyesini unutmak gerekiyor. Deyim olduğu için "sucker" ı ayrı "punch" ı ayrı çevirme gibi bir lüksümüz yok çünkü. "Sucker Punch" mot-a-mot anlamıyla 'fahişe yumruğu", deyim olarak da "beklenmedik anda vurulan çok etkili darbe" manasına gelir. Aşağıda, filmin adı ile alakalı, yönetmenin söylediklerini aktararak kapatabiliriz konuyu:

There’s a mechanism in the movie that sneaks up on you. We sort of plant the seed of this thing, and then at the end of the movie it kind of comes back around. I think that in some ways, that’s what the sucker punch is. But also you, the audience, have like a preconceived idea when you look at Baby Doll. You think she’s innocent and sweet, that she’s capable of only a certain amount of things. But I think that’s a mistake. So that has something to do with the title, too.

Yani:

Filmin, izleyiciyi hissettirmeden saran bir yapısı var. Adeta filmde ektiğimiz bir tohum dolanıp filmin sonunda geri dönüyor. Bu da 'sucker punch' dediğimiz etkiyi oluşturuyor. Bunun yanında, filmdeki Barbi bebek tipli karakteri gördüğünde izleyicide bir ön algı doğuyor. Onun masum ve sevimli olduğunu ve ancak belli bir biçimde hareket edebileceğini düşünüyorsunuz. Ancak bu doğru değil. Bu da, filmin adıyla ilişkilendirilebilecek bir başka özelliği.
* Katkısından ötürü Sinan Verdi'ye teşekkür ederiz.

49'lar Davası - Şerafettin Elçi
Can Dündar-Abdurrahim Tunçak Görüşmesi
Pogrom Ne Demek
Deniz Baykal Ne Zaman İstifa Etti
Bakara Ne Demek

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...