26 Nisan 2011 Salı

Tarafsız Yazar

Yılmaz Özdil, ALES'te sorulan bir soru üzerine kendine özgü çıkarımlarda bulunmuş:

Önce bi metin verilmiş:
“Gücünü gözlem ve mizahtan alan öyküleriyle tanınmaktadır. Konuşur gibi yazmanın doğurduğu rahatlık ve akıcılık görülür. Toplumsal bozuklukları, çarpık kişilikleri ele alır. Bilgilendirmeye yönelik bir yol seçer.”

*

Sonra da, aşağıdakilerden hangisi bu yazarın özelliklerinden biri “olamaz” diye sorulmuş.

*

Cevap?
Baktım cevap anahtarına.
E şıkkı.
Yani?
Bu yazarın özelliği, toplumsal
olayları “tarafsız” bakış açısıyla anlatmak “olamaz”mış!

*

Demek ki neymiş?
Gözlem yapan, mizahla süsleyen, konuşur gibi, rahat ve akıcı yazan, toplumsal bozuklukları, çarpık kişilikleri ele alan, ahaliyi bilgilendiren yazar “tarafsız olamaz”mış.


Yılmaz Özdil, soruyu biraz kırpmış tam metni şu şekilde:

  Gücünü gözlem ve mizahtan alan öyküleriyle tanınmaktadır. Öykülerinde, konuşur gibi yazmanın doğurduğu rahatlık ve akıcılık görülür. Toplumsal bozuklukları, çarpık kişilikleri ele alır. Küçük olayların anlatıldığı  bu öykülerde yazar, iyimserlikten uzak ve bilgilendirmeye yönelik bir yol seçer.

Sarıyla boyalı yerler, Özdil'in yazısında olmayıp, sorunun tam metninde var olan ifadeler. Ayrıca, cevap şıklarındaki ibare de "tarafsız" değil , "yansız" olarak yer alıyor kitapçıkta. Özdil, "yansız" kelimesini sevmemiş olacak ki, "tarafsız" kelimesi ile değiştirmiş.

Devamında, Özdil'in çıkarımlarına dair  yapacağımız eleştiriler subjektif yoruma gireceğinden, sınav sorusunun yazı konusu haline gelmesi  için kırparak yayınlanmasına dikkat çekip burada kesiyoruz.
* Katkılarından dolayı takipçilerimize teşekkür ederiz.

Mirsat Ne Demek
Bir Yılda 100 Bin Uçak
Açık Oy Gizli Sayım Uygulanan Seçim
Erdoğan Nasıl Siirt Milletvekili Oldu
Fatmagül'ün Suçu Ne Romanı

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...