6 Mayıs 2011 Cuma

Alif ile Martak

Ece Temelkuran ile Arapça öğreniyoruz:

Osama bin Ladin'in adı Âlif harfiyle başlar. Yani U ile başlamaz, aslında O ile de başlamaz. O ile A arasında bir sestir o.

Âlif diye bir harf yoktur. Elif vardır. Elif kelimesinin ilk seslisi kapalı bir harf olduğu için a ile e arasında yorumlanabilir. Almancadaki ä ya da Azericedeki ə harfi gibi. Lakin bunu Türkçe a ile yazıp üzerinde de şapka getirmek ā yani uzun a ile okumayı gösterir, ki bu kesinlikle yanlıştır. Bu söylediklerimiz, Elif harfinin adı hakkında idi.

Elif harfinin okunuşuna gelirsek, kelime içinde Elif uzun a (ā) sesiyle okunabilir ama aynı şeyi kelimenin başında Elif için söylemek mümkün değildir. Usame'nin ilk harfi olan Elif yani أ ise Hemzeli Elif'tir. O ile a arasında bir ses vermez. Ötre ile yazıldığı için bildiğimiz U sesini verir.

Devamında Ece Temelkuran şöyle demiş:

Ve biz başından beri adamın adını İngilizce yazılışından okuyoruz ya da Amerikalılar gibi telaffuz ediyoruz. Tıpkı yaşanan bütün hadiselere kâh CNN International'ın, kâh Fox TV'nin gözleriyle baktığımız gibi.

Sayın Temelkuran'ın eleştirisi genelde de özelde de haklı. Mesela kendisi de El-Kaide yerine Amerikalılar gibi El-Kaida yazmış.
elifMontrö Sözleşmesine Taraf Olan Ülkeler
Süveyş Kanalı'nı Kim Yaptı
Tuna Üzerindeki Barajlar
12 Adalar'ın Başkenti
Üç Aliler Divanı

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...