9 Mayıs 2011 Pazartesi

Anneler Günü

Mehmet Altan, dünkü yazısında Anneler Günü kapsamında kısa bir Anneler Günü tarihçesi vermiş:

Modern zamanlarda ise Anneler Günü, Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü ile başlamış... 1914 yılında Kongre’nin onayıyla Amerika çapında genişlemiş. Zamanla başka ülkelere de yayılmış. 

Anneler Günü'nün Anna Jarvis'in kaybettiği annesi için organize ettiği bir gün olduğu hatasına Mehmet Altan da düşmüş.

Ann Reeves Jarvis (Anna Jarvis'in annesi) Amerikan İç Savaşı öncesinde işçilerin çalışma ve sağlık koşullarının iyileştirilmesi için çalışan bir aktivist. Savaş sırasında ise her iki tarafın da yaralılarına daha iyi bakılsın ve en azından cepheden çekilmiş olanlar iyi yaşasın diye 5 adet "Anneler Günü Çalışma Derneği" kuruyor. Savaş bittikten sonra bir başka kadın hakları savunucusu olan Julia Ward Howe, Amerikan İç Savaşı'nda dökülen kanlara karşı çıkan, bir nevi vicdani red sayılabilecek ve annelere seslenen bir "Anneler Günü Bildirisi" yayınlıyor. Ann Reeves Jarvis bu bildiriden de hareketle barıştan yana faaliyetlerine devam ediyor ve "savaş karşıtlığının" altını çizerek "Anne Çalışma Günü" üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Ann Reeves Jarvis 1905'te ölünce kızı Anna Jarvis devam ediyor kampanyaya. 1908'de büyük bir anma günü düzenliyor ve kampanyayı "Savaşlarda en çok anneler zarar görüyor" diyerek ülkeye tanıtıyor. 1914'te anneler gününü resmi tatil ilan ettirmeyi başarıyor. Fakat burada altı çizilmesi gereken konu, Anneler Günü'nün altında yatan maksadın, hiç bir zaman Anna Jarvis'in "kendi" annesini veya başka birinin annesini anmak olmadığıdır. Anneler Gününün baştan sona savaş aleyhtarı bir mesajı vardı ve politik, sosyal bir eylemdi.

Bu arada Anne Jarvis, ilan ettirdiği günün ticarileşmesi üzerine çok üzülür ve bir karşıt kampanyaya başlar, hatta bu nedenle de bir defasında "huzur bozduğu" gerekçesiyle tutuklanır.
Ann Reeves Jarvis

* Katkısı için Mutella'ya teşekkür ederiz.Dünyanın En Çok Satan Gazetesi
Kanal İstanbul Maliyet Hesabı
22 Ağustos İnternet Filtre Düzenlemesi Nedir
Kaddafi'nin Oğulları
Ladin Nereye Gömüldü

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...