14 Mayıs 2011 Cumartesi

Basında Sansür

Çetin Altan, II: Abdülhamit ve basında sansür konusuna değinmiş:

II. Abdülhamit’in tahta çıkar çıkmaz ilan ettiği “Birinci Meşrutiyet”, yani demokratik özgürlükler ile yine aynı yıl ilk kez basına sansür uygulanmaya başlanması; bugün de bazı diplomatik ağızların tekrarlamak zorunluluğunu hissettiği ünlü atasözünü, herhalde bir yerlerde çınlatmıştı: -Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu

II. Abdülhamit’in, demokratik özgürlükleri genişletilirken, ilk kez de basın sansürünü uygulamaya koyması; başka bir açıdan da çok garipti.

II. Abdülhamit, 1876 senesinde tahta çıkmıştı oysa gazetelere sansür uygulanması ile ilgili ilk çalışmalar 1864'deki Matbuat Nizamnamesi ile kendini göstermeye başlamıştı. Sonradan basına ilk "takyidatlar" Sadrazam Mahmut Nedim Paşa tarafından koyulmuştu. Gazete harici diğer yazılı eserlere sansür uygulanmasının kökeni ise 1857 tarihli Matbaa Nizamnamesi'ne dayanmaktadır.

Netice itibariyle, II. Abdülhamit, Çetin Altan'ın iddia ettiği gibi "basında ilk sansür uygulamasını başlatan" kişi değildir.
Padişah İbrahim'in Çocukları
Seslendirmeci Ferdi Tayfur
Türkiye'de Tarımda Çalışan Nüfus
Bolu Tüneli Ne Zaman Tamamlandı
Spor Bakanı Kimdir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...