15 Mayıs 2011 Pazar

Kazakça Bilme Şartı

Hakkı Devrim bugünkü yazısında sormuş:

DİL YÂRESİ
* Milliyet’te bir haber okumuştum. Kazakistan’da geçen nisan cumhurbaşkanlığı seçimi vardı. Cumhurbaşkanlığı seçimine katılacakların, seçimden önce 90 dakikalık bir sınava girmeleri istenecekti. Kazakça dil sınavına. Birden çok dil hatası yapanın adaylığı geri çevrilecekti. Habere göre Başkan Nursultan Nazarbayev rakiplerinin yolunu kesmek için bilhassa istemişti bu sınavı. Nitekim Nazarbayev’in en ciddî rakibi sayılan Valikhan Kaisarov sınavı geçememişti. Dava açacağından söz ediliyordu. (Milliyet, 11 Şubat 11)
Peki sonra ne oldu? Ben haberi kovalamama suçunu işledim. Oysa bu kadarını not etmiştim. İşin arkası nasıl geldi, bilen var mı? Sonradan Milliyet yazdı da ben mi gözden kaçırdım?
Merak ediyorum.

Muhtesip Dış Haber Servisi olarak cevaplayalım.

Reuters'in 24 Mart tarihli haberine göre adaylardan 5'i dil sınavını geçememiş. Adaylardan 4'ü dil sınavına girmemiş. Adaylardan 5 tanesi de başvurusunu geri çekmiş.

Sınavda başarısız bulunan adaylardan Kaysarov'un davası ise Yüksek Mahkeme tarafından reddedilmiş.

Nazarbayev 3 Nisan 2011'de oyların %95,5'ini alarak tekrar başkan seçilmiş ve 8 Nisan tarihinde Kazakça yemin edip görevine başlamış.
NazarbayevPadişah İbrahim'in Çocukları
Seslendirmeci Ferdi Tayfur
Türkiye'de Tarımda Çalışan Nüfus
Bolu Tüneli Ne Zaman Tamamlandı
Spor Bakanı Kimdir

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...