9 Mayıs 2011 Pazartesi

OECD Raporu

Önceki yazımızda Mehmet Altan'ın, Anneler Günü tarihçesi üzerine yazdıklarına değinmiştik. Altan, aynı yazıda, bu sefer OECD'nin aile ile ilgili yaptığı çalışmadaki bazı verilere değinmiş. Önce bu verilerdeki bir kaç hatayı gösterip, sonra hatanın kaynağına inelim:

Türkiye’de 1980’de kadınların yüzde 40’ı çalışıyormuş... 

OECD'nin raporunda bu durum 31. sayfada şöyle ifade edilmiş:

1980'lerin başında, OECD ülkeleri arasında kadının iş hayatına katılımında % 40'tan daha az olmak üzere en düşük oranlar, Belçika, Yunanistan, İrlanda, İtalya, hollanda, Meksika, İspanya ve Türkiye'de idi. 

Yani, 1980'lerde Türkiye'de kadınların % 40'ı çalışıyordu gibi bir durum sözkonusu değil, kadınların çalışma oranı % 40'ın altında demiş rapor. 40 rakamı bir üst sınır olarak konmuş.

...bu oran 2009’da yüzde 26,4’e düşmüş... 

OECD'nin tablosuna göre rakam 26,4'e değil, daha aşağıya, 24,4'e düşmüş. Zaten rapordan alıntıladığımız yukarıdaki cümlenin devamında, adı geçen ülkelerin kadın işgücü oranını artırdığı ama Türkiye'de bu oranın % 25'in bile altına düştüğü belirtilmiş. Mehmet Altan'dan alıntılamaya devam edelim:


Doğum oranı Türkiye’de 1995’te yüzde 3 iken, bu oran 2009’da yüzde 2’ye inmiş... 

OECD raporunun 19. sayfasına göre doğrusu, 1980'de 4,63, 2009'da 2,12. 1995 senesi ile ilgili bir kıyaslama yok.

Her 1000 doğumda 21 ölüm yaşanıyor. Hâlbuki OECD ortalaması her 1000 doğumda iki ile üç arasında değişiyor.

OECD raporunun 45. sayfasına göre OECD ortalaması 4 ile 6 bandında seyrediyor.


Ortalama bir ailenin 4 ferdi olduğu Türkiye, OECD ülkeleri arasında en kalabalık aile ortalamasına sahip olarak zirveyi Meksika ve Şili ile paylaşıyor. OECD ortalaması 2,56.

OECD raporunun 19. sayfasına göre, OECD ortalaması 2,63.


Peki Mehmet Altan, nasıl olmuş da, bu rapordaki rakamların bazılarını doğru bazılarını yanlış yazmış. Aklımıza  gelen ilk ihtimal, Altan'ın raporu okumadığı, Türk basınında raporla alakalı çıkan rakamları doğru kabul edip yazısını bunun üzerine kurduğu. Zira, bu rakamlar aynen Mehmet Altan'ın yazdığı yanlış şekliyle internet sitelerinde halihazırda dolaşımda. Bazı internet siteleri kaynak olarak Vatan gazetesinin haberine gönderme yapmışlar. Büyük ihtimalle Altan'da raporu okumadan bu rakamlar üzerinden yazısını yazmış.

Velhasıl, çok uzatmadan son noktayı da koyalım. Her ne kadar Mehmet Altan;

“Aileler değişiyor” başlıklı raporda OECD’ye üye 34 ülkedeki kadın işgücü, aile ferdi sayısı ve yoksulluk ele alındı.

Şeklinde yazsa da, OECD raporunun tam adı "Doing Better for Families". Aileler Değişiyor (Families are Changing) bu raporun sadece ilk bölümünün adı ve rapor toplamda 7 bölümden oluşuyor. Ayrıca, sadece OECD'ye üye 34 ülkeyi değil, aday ülke Rusya'yı ve OECD üyesi olmayan ama gelişmekte olan ekonomiler Çin, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika'yı da içeriyor.


İleriki günlerde bu rapora gönderme yaparak köşe yazılarını yazacak yazarları, gazete haberlerinde ve internette dolaşan bilgiler  üzerinden değil de gerçek raporu okumak suretiyle, yazılarını kaleme almaları konusunda uyaralım istedik.


OECD Raporu
OECD logosu


* Katkılarından dolayı Sairtali'ye teşekkür ederiz.Dünyanın En Çok Satan Gazetesi
Kanal İstanbul Maliyet Hesabı
22 Ağustos İnternet Filtre Düzenlemesi Nedir
Kaddafi'nin Oğulları
Ladin Nereye Gömüldü

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...