3 Mayıs 2011 Salı

Sosyal Yardım

Rahmi Turan yazısında devlet eliyle özellikle Güneydoğu'daki ailelere yapılan yardımları konuştuğu bir devlet memuru ve kendisine gelen bir email üzerinden değerlendirmiş:

Yukarıdaki sohbetten bir süre sonra e-postama bir mektup düştü... Yazı “Doğu’da görevli bir doktorun mektubu” diye başlıyor ve şöyle devam ediyor:
...Her aileye çocuk başına ayda 150 lira çocuk parası, çocuk ultrasonda görüldüğü andan itibaren mama ve bez parası ödeniyor.

Aynı elektronik posta daha önce yine aynı gazetenin yazarı Yalçın Bayer'e de gönderilmiş ve kendisi de   13 Haziran 2010 tarihli yazısında bu mektuba  yer vermişti.

İşin doğrusuna gelecek olursak, devletin belirlediği bütün şartlara sahip olduğunu varsaymamız halinde, çocuk başına ödenen eğitim paraları çocuğun devam ettiği okula (ilköğretim-ortaöğretim) ve cinsiyetine göre 20 ila 45 lira arasında (yaz ayları hariç) değişmekte, sağlık yardımları 0-6 yaş arası çocuklar için aylık 20 lira, gebelik yardımları, gebelik ve lohusalık boyunca düzenli doktor kontrolüne gidildiğinde her bir kontrol için 20 lira, doğumun hastanede gerçekleşmesi ve gerekli belgelerin teslim edilmesi halinde 60 liradır. 

Görüleceği üzere, yazarların ve mail sahibinin iddia ettiği gibi, çocuk başına 150 lira durumu sözkonusu değildir.

Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi ve ödeme şartları  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nün sitesinde bulunmaktadır.


sosyal yardımlaşma ve dayanışma genel müdürlüğü

* Katkıları için Ekrem Söyler'e ve Ekşisözlük'ten cesc'e teşekkür ederiz.


Montrö Sözleşmesine Taraf Olan Ülkeler
Süveyş Kanalı'nı Kim Yaptı
Tuna Üzerindeki Barajlar
12 Adalar'ın Başkenti
Üç Aliler Divanı

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...