18 Mayıs 2011 Çarşamba

Suçluların İadesi

Güngör Mengi ve Mehmet Y. Yılmaz, Almanya'daki Deniz Feneri davası hakkında okudukları bir haber üzerine benzer yorumlar yapmışlar:

Güngör Mengi
...Ama Türkiye’de Deniz Feneri ile ilgili olarak henüz iddianame bile açıklanmadı. Yani Türkiye beklerken Alman yargısı ikinci davayı açabilir. Tabii sanıkların iktidara yakınlığından kaynaklanan engeller aşılabilirse... Bu engelin ne olduğunu Frankfurt 29. Ceza Mahkemesi yargıcı Horst Zimmermann Gazeteport’a açıkça söyledi. Alman yargıç, Kanal 7 yöneticisi Zekeriya Karaman ile RTÜK üyesi Zahid Akman’ı, haklarında tutuklama kararı çıkarsa bile Türkiye’nin teslim etmeyeceğine inandığını belirterek şunları söyledi:

“Soruşturma dosyası bize dava açılması talebiyle geldi. Ancak şöyle bir sorun var. Davayı açarsak ilk adım sanıkların tutuklanması olmalı. Yoksa dava açılmasının bir anlamı olmaz!”

Alman yargısında iktidar hesabına onur kırıcı bir kanaat oluşmuş.    

Mehmet Y. Yılmaz


Alman yargıç “İkinci davayı açar açmaz Zekeriya Karaman ve Zahit Akman’ın tutuklanmaları gerekiyor ama Türkiye onları bize vermeyeceği için dava açıp açmama konusunda bir karar veremedik” diyor.

...Alman yargıç tahmininde hiç yanılmıyor!
Türkiye, haklarında Interpol tarafından kırmızı bülten bile çıkarılsa bu kişileri yakalayıp, yargılansınlar diye Almanya’ya teslim etmez.
Dolandıranların Türk vatandaşları olması, suçluların cezasız kalma olasılığı Türk makamlarını etkilemez, çünkü bu işin ucu önünde sonunda siyasi ilişkilere bulaşma istidadı gösteriyor.

Alman yargıç, Türkiye'nin suçlanan bu kişileri iade etmeyeceğini söylerken ne Mengi'nin ifade ettiği gibi "Türkiye hakkında edindiği onur kırıcı kanaate" ne de Yılmaz'ın iddia ettiği gibi  bir "tahmine" dayanıyor. Sadece uluslararası mevzuatı ve Türk mevzuatını köşe yazarlarımızdan daha iyi biliyor o kadar.

Çünkü;

Türkiye'nin taraf olduğu Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi'nin 6. maddesi;

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 38. maddesi ve

Türk Ceza Kanunu'nun 18. maddesi gereğince;

Uluslararası Ceza Divanı'nı ilgilendiren suçlar (savaş suçları, soykırım suçları gibi) hariç, vatandaş suç sebebiyle yabancı bir ülkeye verilemez.

kelepçeTimurpaşa Tabyaları
Bursaspor'a Puan Silme Cezası
Planking Ne Demek
Fethullah Gülen Okullarının Sayısı
Basında İlk Sansür

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...