2 Mayıs 2011 Pazartesi

Tuna Nehri Akmam Diyor

Can Ataklı, Çılgın Proje tartışmalarına katkıda bulunmaya devam ediyor:

Konuyu başka uzmanlarla da görüştüm. Karadeniz’in en büyük su kaynağı Tuna nehri. Ve Avrupa ülkeleri bu gerçeği bildiklerinden doğanın dengesine karışmamak için bu dev nehir üzerine tek bir bir baraj bile yapmadılar bugüne kadar. Çünkü bu suyun azaltılması demek Karadeniz’i öldürmek demek. Geleceğini düşünen hiçbir ülke böyle bir şeye kalkışmıyor. Türkiye hariç.

Ataklı'nın görüştüğü uzmanların kimler olduğunu bilemiyoruz ama Tuna nehrinin üzerine tek bir baraj bile yapılmadığı şeklindeki ifadesi doğru değil. Bir kere Tuna üzerinde Türkçe adıyla Demirkapı olan çok büyük bir baraj var. Hatta 1968'de yapılan bu dev barajın sularının altında kalan ve Tuna'daki tek Türk adası olarak bilinen Adakale'nin de hikayesi belgesellere konu olmuş durumda.

Demirkapı dışında da, Tuna üzerinde irili ufaklı onlarca baraj ve set bulunmakta. Bu konuda ayrıntılı bilgi ise ICPDR (Uluslararası Tuna Nehrini Koruma Komisyonu) nun sitesinden elde edilebilir.
tuna nehri akmam

Güneydoğu’da İçinde Köylülerle Birlikte Satılan Köyler
Mavi Marmara'da Kaç Kişi Öldü
Kılıçdaroğlu'nun Tamamlayamadığı Cümle
Ziya Gökalp'in Türkçe Ezan Şiiri
AB Müktesebatı Kaç Sayfa

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...