27 Temmuz 2011 Çarşamba

IRA

Bazı köşe yazarlarımız bu aralar Londra'dalar ve  K.İrlanda sorununun nasıl çözüldüğünü inceliyorlar. Bu arada da zamanında Tony Blair'in danışmanlığını yapan ve  çözümün önde gelen aktörlerinden biri olan  Jonathan Powell'ı dinlemişler. Ama galiba pek iyi dinlememişler. Önce Hasan Cemal:

 Aynı olayı bir de toplantıya katılan bir başka gazeteciden, Ali Bayramoğlu'ndan dinleyelim:Hasan Cemal'e göre Jonathan Powell'ın kardeşi saldırılarda yaralanırken, Ali Bayramoğlu'na göre, Powell'ın babası öldürülmüştü.

Jonathan Powell, yukarıdaki bu anekdotu daha önce de katıldığı bir çok toplantıda anlatmıştı. İlgili linkleri aşağıda görebilirsiniz. Powell'ın buralarda anlattığına göre, babası IRA tarafından kulağından yaralanmıştı, yani Ali Bayramoğlu'nun iddia ettiği gibi ölmemişti ve kardeşi de ölüm listesine alınmıştı ama Hasan Cemal'in iddia ettiği gibi yaralanmamıştı.


Toplantıda simültane çeviri var mıydı yok muydu bilmiyoruz ama Türk gazetecilerinin bizzat katıldıkları bir toplantıdan, Türk gazete okurları olarak iki satır doğru bilgi alamadığımızın fena halde farkındayız...

Jonathan Powell


http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/andrew_marr_show/7299374.stm

http://www.bbc.co.uk/news/magazine-10918880 

http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2010/sep/14/real-ira-editorial 

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...