2 Temmuz 2011 Cumartesi

Merve Kavakçı Olayı

Can Ataklı okurlarına hatırlatıyor:

Merve Kavakçı o zamanki Fazilet Partisi’nin “türbanlı” adayı değildir. Kavakçı sadece resmi başvurusunu “türbanlı” fotoğrafla yapmıştı.

Seçim propagandasında da seçimden sonra da, aralarında bugünün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de bulunduğu Fazilet Partililer “bir milletvekillerinin türbanlı olduğunu” söylememişlerdi. Kavakçı emrivaki yaparak Meclis’e o kılıkla gelmişti.

Fazilet Partililerin de durumdan haberi olmadığı biliniyordu. Nitekim Kavakçı Meclis’e geldiğinde hiçbir Faziletli milletvekili yanına gitmedi, görev tesadüfen o sırada eşiyle birlikte Meclis kapısından giren ve Merve Kavakçı’ya rastlayan Nazlı Ilıcak’a düşmüştü.

Şimdi de sözü o yıl çıkan haberlere ve yazılara bırakalım; bakalım ne diyorlar:

İlk türbanlıya Meclis yolu

Fazilet Partisi, listelerinde sakallı vekile ‘‘veto’’ uygularken, türbanlı vekile ‘‘vize’’ verdi.
Bu kadın adaylardan Tekdal, Altunbaş, Akyüzlü, Şendurmaz, Kavakçı, Beşoğul, Akay ve Kam'ın türbanlı oldukları bildirildi. Türbansız adaylardan Akgönenç ve Ilıcak'ın seçilmesine kesin gözüyle bakılırken, türbanlı adaylardan ise Kavakçı ve kapatılan RP'nin yasaklı Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Tekdal'ın kızı Tekdal'a da seçilme şansı tanınıyor. Bu durumda, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir türbanlı kadın milletvekili seçilerek TBMM'ye girmiş olacak.
Melih Aşık - 25 Şubat 1999

kaynak: Milliyet Online Arşiv
* Katkısı için Ekrem Söyler'e teşekkür ederiz

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...