29 Temmuz 2011 Cuma

Telgrafın Telleri

Altan ailesinin en sevdiği şeylerden biri de, geçmişte batıda teknolojik ilerlemeler olurken, bizim yöneticilerimiz nelerle uğraşıyordu diye sızlanmaktır. Sanem Altan'ın benzer bir yazısını daha önce sitemize konuk etmiştik. (Bkz. Geçmiş Zaman Olur Ki...). Aile büyüğü Çetin Altan da, bugünkü yazısında bunun başka bir örneğini vermiş:


Telgrafın icadından dört sene sonra 1843'te, Samuel Morse tarafından Osmanlı sarayına sunulmasını bir tarafa bırakacak olursak, ilk denizaltı telgraf hattı Kırım Savaşı münasebetiyle Osmanlı Devleti nezaretinde İngilizler tarafından Varna ve Kırım arasında döşenmişti. Bu hattan sonra Osmanlı Devleti ve  Londra'dan Hindistan'a ulaşmak isteyen İngilizler işbirliği yaparak Çanakkale Boğazından İskenderiye'ye ulaşan denizaltı hattını hizmete sokmuş, bunun dışında Osmanlı Devleti, tek başına İstanbul'dan Beyrut ve Halep'e dek uzanan bir telgraf hattı kurmuştu. Çetin Altan'ın sözünü ettiği 1866 yılına geldiğimizde bütün kara ve deniz hatları kurulmuştu. Dolayısıyla Abdülaziz bütün bu gelişmelerden ziyadesiyle haberdardı.

Yazımızı kaynak olarak kullandığımız akademik çalışmalardan birinde geçen şu paragraf ile bitirelim.


LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...