14 Mayıs 2012 Pazartesi

Biber Gazı Kardeşliği

Fenerbahçe-Galatasaray maçı pek çok köşe yazarı gibi Ertuğrul Özkök ile Ahmet Hakan'ın da yazısına konu olmuş. Bu sayede sadece onlar için okurlar için de eğlenceli malzemeler çıkmış.


Malum, maçı takip eden 24 saat boyunca basında ve sosyal medyada en merakla izlenen husus Galatasaray'a kupanın nerede takdim edileceği oldu.

Hatta çıkan krizi çözmek için Başbakan valilik eliyle duruma müdahale etti. Stadyumun ışıklandırmalarından Demirören'in kupayı soyunma odasında verme teklifine kadar bir çok ayrıntı konuşuldu, tartışıldı, yazıldı, çizildi.

Ertuğrul Özkök ise maç sonrasını ikiye ayırmış ve ilk kısmına "kupayı aldığı dakikalar" adını vermiş. Eğer gece yarısına kadar o sahneyi izlemek için beklediyse elbette kendisini eleştiremeyiz; takdir etmekten başka diyecek bir lafımız olmaz ama muhtemelen Ertuğrul Özkök gerçek gündemden bayağı uzak kalmış ve Galatasaray'ın kupayı ne zaman aldığına, maçtaki seyircilerin kıyafetlerine dikkat ettiğinin onda biri kadar bile dikkat etmemiş, kupayı kazanmakla almak arasındaki o bıçak sırtı tartışmaları tamamen görmezden gelmiş ve belki de gerçekten de görmemiş. Kendisini tebrik ediyoruz.

Ertuğrul Özkök'ün ekürisi Ahmet Hakan da maçtaymış. Bir de onun gözlemine bakalım:Biri "çekirdekten solcu" diğeri "çekirdekten muhafazakar" iki köşe yazarının liberal Hürriyet gazetesinde bulup hac yoldaşı olduktan sonra spor yazarlığına özendikleri yazılarında eşzamanlı olarak şık/rüküş değerlendirmesinde bulundurmaları İletişim Fakültelerinde ders diye okutulabilecek nitelikte. Köşe yazarlığı nelere kâdir görüyorsunuz.

Ahmet Hakan analizinde Ertuğrul Özkök'ü biber gazından kaçıp kurtulduğu için takdir etmiş. Hatta "Adam işi biliyor" demiş. Ertuğrul Özkök'ün yazısına dönüp bakalım, bu keskin gözlemin aslı var mı:


Maalesef aslı yok. Ertuğrul Özkök biber gazını tatmış. Hatta "Öldürür" diyebilecek kadar derin gözlem bile yapmış. Onca yıllık solculuğunda yemediği biber gazını VIP tribününde yemiş olması ise kaderin bir cilvesi olsa gerek.

Böylelikle Ertuğrul Özkök ile Ahmet Hakan'ın yoldaşlık ettiği mecralara bir yenisi ekleniyor: biber gazı kardeşliği. İkisinin de bundan haberi yok gibi görünüyor. Biz yazalım; belki bir haber veren çıkar.

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...