6 Mayıs 2012 Pazar

Kanlı Bir Mayıs Hakkında

Kanlı 1 Mayıs gündemine Güneri Cıvaoğlu da kenarından ortak olmaya çalışmış. Bakalım kalemşörümüz bu yazısında okurlarını nasıl bilgilendirmiş:

Yazarımız diyor ki: "Kanlı 1 Mayıs'ın sol fraksiyonlar arasındaki bir çatışma olduğu iddiası güneş yüzü görmemiş bir iddiadır".

Üstadımızın "güneş yüzü görmemiş" (herhalde "gün yüzü görmemiş" deyiminin Bodrum versiyonu oluyor) diye tabir ettiği bilgi kendi kulağına ilk defa gelmiş olabilir. Ya da yazarımız tüm ömrünü kıyasıya bir entelektüel mücadeleye adamış olduğu için fazlasıyla dolup taşan hafızası biraz yanılmış olabilir. Hatırlatalım. Çok uzakta değil. Kendi çalıştığı gazetenin arşivinde "2 Mayıs 1977" tarihli Milliyet gazetesine bakması yeterli.


Görüldüğü üzere olayları sıcağı sıcağına aktaran haber ajanslarının hepsi gibi Milliyet gazetesi de o gün itibariyle kanlı 1 Mayıs'ı Maocular ile TKP arasındaki bir çatışma olarak manşetten aktarmıştır. Yani iddia pek de güneş yüzü görmemiş bir iddia değildir.

Civaoğlu'nun kenarından yakalamaya çalıştığı güncel polemik ise şudur: 1 Mayıs 1977 günü ateş açanların Maocular olduğu yönündeki ilk yıllara ait bilgiler sonradan sümen altı mı edildi yoksa yerlerine daha geçerli bilgiler mi geçti? İşte tartışma bu noktada dönerken sayın Civaoğlu bunun güneş yüzü görmemiş bir iddia olduğunu yazarak polemiğe tutunmaya çalışmaktadır ama onun bu hali kuşkusuz ki polemiğin diğer taraflarına bu yoruma suskun kalmaktan başka yol bırakmamaktadır.

Tabii bu ufak ayrıntı için duayenimizin kalbini kırmayalım. Netice itibarıyla, onun da dediği gibi gerçeğin ne olduğu 35 yıldır ortaya çıkmış değildir. Fakat ufak bir ayrıntıyı da eklemeden geçmeyelim:

Gerçeğin ne olduğunu ortaya çıkarmak, olguları doğru aktaran muhabirlerin ve aktarılan olguları doğru analiz eden köşe yazarlarının borcudur. Ömrünü üst düzey şarap gurmeliğini, sahillerde, teknelerde güneş yüzü görmesini, Paris'teki kafeleri anlatmakla geçiren hava-civa otoritelerin ise harcı değildir.

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...