5 Haziran 2012 Salı

Ha Proton Ha Pozitron

Konuğumuz İsmet Berkan.

Radikal gazetesinin eski yayın yönetmeni ve köşe yazarı.

Radikal gazetesinden çıkarıldıktan sonra Hürriyet'te bilim-teknoloji yazmaya başladı.

Geçmişinde iletişim ve gazetecilik eğitiminden başka alt yapı olmayan köşe yazarımız teknik konularda bazı hatalarıyla gazetesine renk katmıştı.

Örneğin parçacık fiziğiyle ilgili bir yazısında proton ile pozitronu birbirine karıştırmıştı.

Japonya depremi gündeme geldiğinde ise 13 inç'i 30 santim hesaplayarak Japonya'nın 30 santimetre doğuya kaydığını okurlarına bildirmişti. Oysa söz konusu mesafe yani 13 inç 4 metre idi.

Yüzbinlerce Hürriyet okurunun bilim-teknik makale ihtiyacını tek başına karşılamaya çalışan yazarımız bugün ise bilgisayar virüslerine el atmış.

Okuyalım bakalım bizlere neler anlatmış:Burada 3 hata birden var.

1- İlk bilgisayar virüsü 1986'da çıkmadı. İlk bilgisayar virüsü 1971'de Arpanet'te ortaya Çıkan creeper adlı bir virüstü.

Sayın İsmet Berkan'ın bahsettiği, 1986'da ortaya çıkan ise ilk kişisel bilgisayar (PC) virüsüdür. Bundan etkilenen de IBM olmuştur.

2- İlk PC virüsünün adı "Brain A" değil sadece Brain'dir. En azından İsmet Berkan'ın "adreslerini bile vermişler" diye bahsettiği brain.net.pk adresinde öyle yazıyor.

Acaba virüs çok tutunca Brain B, Brain C diye devamını mı getirdiler diyeceğim ama IBM'de dahi öyle bir bilginin izi yok. Onlar da virüsten Brain diye bahsetmişler.

3- Söz konusu sitede de görüleceği üzere verdikleri adres ev adresleri değil iş adresleridir.


Bilgisayarcılar ev niyetine orada yatıp kalkıyor idiyse bilemeyiz tabii. Yazımızı sonlandırırken İsmet Berkan'ın haklılığına açık bir kapı bırakalım bu vesileyle.


twitter: twitter.com/Burcinaydogdu
web: 
 
http://www.gereklitarama.com   

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...