11 Haziran 2012 Pazartesi

Dünyadaki Monarşiler

Mehmet Ali Birand yazısında İngiltere'ye olan hayranlığını dile getirmiş.
Mehmet Ali Birand, Türkiye'nin güncel siyasi sorunlarına çok zamanlar İngiltere'den devşirme çözümler önermiş olmasıyla tanınır. Dolayısıyla söz konusu hayranlığın haber değeri bile olmadığını söyleyebiliriz.

Ancak bu yazısındaki maddi hata epey ilginç. Bakın Mehmet Ali Birand, İngiltere kraliçesinin tahta çıkışının 60 yılı vesilesiyle ne diyor:Biz de bu vesileyle sayın Mehmet Ali Birand'a hatırlatalım: Tıpkı İngiltere gibi, Hollanda, Belçika, Norveç, Danimarka ve İspanya gibi pek çok ülkede halen anayasal monarşi yani kral-kraliçe mevcuttur.

Mehmet Ali Birand'ın bu kadar temel bir konuda hatalı bilgi sahibi olmayacağına, yazının bir şekilde dalgınlığa geldiğine ihtimal vermek istesek de "monarşi geleneklerine hala sadık kalan ve bunları büyük bir duyarlıkla koruyan tek ülke" ifadesi fazla bir manevra alanı bırakmıyor.

Son bir kurtarma payı bırakıp Mehmet Ali Birand bu saydığımız diğer ülkeleri monarşiyi korumak konusunda yeterince "duyarlı" bulmuyor diyelim.

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...