29 Temmuz 2012 Pazar

Ha 21 Milyon Dolar Ha 269 Milyon Dolar

Ahmet Hakan Cuma günkü yazısında Türkiye'nin, daha doğrusu polis teşkilatının biber gazı ithalatını konu almış ve "kendi gazımızı neden kendimiz yapmıyoruz?" diye sormuş.

Kendisi 12 Mayıs günü polisle çatışan holiganlar yüzünden biber gazına maruz kaldığı için "Madem tüketen biziz üreten de biz olmalıyız!" diye düşünmüş olmalı.

Şaka bir yana, Allah hiç kimseyi biber gazına maruz bırakmasın, hiçbir polise de biber gazı kullandırmasın.

Konumuza dönersek, Ahmet Hakan meramını her zamanki gibi 1-, 2-, 3- diye maddeleyerek değil direkt çizelge çıkararak anlatmış:


Evet yukarıdaki rakamlarda bir gariplik var. Yıllık ithalat 1-2 milyon Dolar civarında seyrettiği halde 12 yıllık ithalatın 269 milyon Dolar olduğunu iddia etmiş.

Başka kaynaklardan kontrol ettiğimizde doğru rakamı bulmamız zor olmuyor: 21 milyon 269 bin Dolar. Bkz. Milliyet'in konu hakkındaki haberi.

Aradan 2 gün geçmiş ve 248 milyon Dolarlık bu ufak hata düzeltilmemiş.

Zaten Ahmet Hakan da son yazısında "Kaçtım ben" diyerek kaçmış. Demektir ki iş başa düştü; hadi düzeltme de bizden hediye olsun.


LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...