25 Eylül 2012 Salı

Fatmagül'ün Suçu Roman Olmamak

Köşe yazarlarının en çok hata yaptığı konu nedir derseniz hiç tereddüt etmeden "Fatmagül'ün Suçu Ne" derim.

Fatmagül'ün Suçu Ne, Vedat Türkali'nin film şeklinde kaleme aldığı bir eser olduğu halde ne yazık ki köşe yazarlarımızın büyük çoğunluğu eserin aslını roman sanıyor. Filmi ve diziyi de romandan uyarlama sanıyor.

Bu vesileyle tekrar açıklık getirelim: Vedat Türkali, Fatmagül'ün Suçu Ne adlı eseri film olarak kaleme almıştır. Mevcut dizi de filmden uyarlamadır. Fatmagül'ün Suçu Ne diye bir roman yoktur ve hiç olmamıştır. Fakat bu olmayan romanı okumuş olduğunu belirten köşe yazarlarımız mevcuttur.

Bugün ise kulübe yeni bir üye katılmış: Sina Koloğlu

Alıntımıza geçelim:


Sina Koloğlu bahsettiği mukayesedeki hatayı bilirkişi sıfatıyla düzelteceğine maalesef üstüne bir de sıvamış.

Vedat Türkali'nin (roman olmayan) eserinde Fatmagül'ün tecavüzcülere dava açıp onları hapse attırması söz konusu değil. Bu, eserin dizi uyarlamasında gerçekleşti. Türkali'nin eserinde tecavüzcüler serbest kalmaktadır.

Dolayısıyla Vedat Türkali'nin eseri ile Orhan Kemal'in eseri arasında öyle bir fark yok. Ve zaten Vedat Türkali'nin yarattığı karakterler roman karakteri değil.LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...