8 Ekim 2012 Pazartesi

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil.

Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP.

Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Liberal Demokratik Parti

Bizdekinden en büyük farkı ise çok uzun yıllar iktidarda kalmış olması.

Güzide köşeci Güneri Cıvaoğlu da yaklaşık 2 yıldır köşesinde bunu anlatmaya çabalıyor ama maalesef halen meseleyi okurlarına doğru aktarabilmiş değil.

Yaptığı ilk deneme 2011 yılının Nisan ayına ait:


Siz bilmezsiniz; Türkiye'de 93-94 arasında geçen 1 yıl Japonya'da 10 yıl uzunluğundadır. Çok sıkıntılı bir dönem geçirmişler herhalde, Cıvaoğlu daha iyi bilir.

O yazıdan günümüze geçen 1,5 yıl ise büyük yazar Cıvaoğlu'nun katında 1,5 saat hükmündedir; o nedenle kendisi hala köşesindeki bu maddi hatayı düzeltecek fırsat bulamadı.

Bahtsız yazarımız eski yazıdaki hatasını düzeltmeye fırsat bulamadan geçtiğimiz haftaki yazısında aynı konuya değinerek meseleye yeni bir boyut katmış. Bakalım ne demiş:


Cıvaoğlu'nun önceki yazıda verdiği bilgilerden tek doğru olanı partinin 54 yıl iktidarda kaldığıydı. Bu yazısında o doğru bilgiyi de bozup partinin 36 yıl iktidarda kaldığını yazmış.

Yazarın kast ettiğinin tek başına yani koalisyonsuz iktidarlık olduğu düşünülse bile bu rakam en çok 50'ye çekilebiliyor. Yani 'kurtarmıyor' maalesef. Japon mühendisleri gelse kurtaramaz.

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...