30 Eylül 2012 Pazar

Ertuğrul Özkök'ün ABD Anayasasıyla İmtihanı

Ertuğrul Özkök ülkemizin en meşhur kalemlerindendir.

Son yıllarda kadın-erkek ilişkileri hakkında geyik muhabbeti yaparak köşesini doldurduğuna bakmayın, kendisi aslında iletişim bilimleri doktorudur.

Üstelik doktorasını Paris'te, Sorbonne Üniversitesi'nde yapmıştır.

Köşe yazılarıyla yıllarca ülkenin siyasetinde iz bırakmış bu yazarımızın son yazısı ise bu haftaki konuğumuz.

Alıntımızı yapalım:
Yazarımız iyi niyetli davranmış. "Bilmeyen" okurlarını bilgilendirmek için yazısına not eklemiş ama hiç eklemeseymiş, o bilmeyen okuruna daha büyük bir iyilik yaparmış.

Zira yazarın bahsettiği "first amendment" ile notta belirttiği "birinci madde" birbiriyle alakasız hükümler.

First Amendment yani "birinci değişiklik" (bazı hukukçular "birinci tâdil" der) ABD anayasası üzerinde yapılan ilk değişiklik anlamına gelir. ABD anayasasına eklenen ilk metni ifade eder. O metin, ifade özgürlüğünü koruma altına alır. Orası doğru.

Fakat ABD anayasası birinci maddesinin söz konusu metinle ilgisi yok. Birinci madde yasama organının teşkilatlanmasını hüküm altına alır. Yasama organı olan ABD Kongresi'nin hangi kısımlara ayrıldığını ve nasıl seçildiğini tarif eder. İfade özgürlüğüne değinen tek bir cümle bile içermez.

İletişim bilimlerinde first amendment'ın içeriğini öğretiyorlar ama anayasanın neresine düştüğünü öğretmiyorlar herhalde.

Buradan Sorbonne yetkililerine sesleniyorum...

LDP Tek Başına İktidar

Bahsettiğim LDP bizim yunus logolu parti değil. Japonya'nın en büyük partisinin adı da LDP. Üstelik açılımı bizdekinin aynısı: Libe...